14-01-2017 ATA KARATAŞ
ATA KARATAŞ

ATA KARATAŞ

“TÜRK GÜREŞİNE DESTEĞİMİZ HER ZAMAN SÜRECEK”

Başkan ve yönetimi, görev dağılımı sonrasında; Spor Bakanımız Akif Çağatay KILIÇ bey tarafından kabul edildi. Sayın KILIÇ; Güreşin, Dünya ve Olimpiyatlardaki başarılarından dolayı “Milletimizi gururlandırdığınız için sizlere teşekkür ediyorum” dedikten sonra, 2020 Tokyo Olimpiyat oyunlarına kadar iş başına gelen, yeni yönetimi de kutlayarak başarılar dileyip, “Güreşin Yol haritası” üzerinde de istişarelerde bulundu.Son söz olarak ta “Bakanlık olarak; Türk güreşine desteğimiz her zaman sürecek” dedi. Güreş adına sizin gibi bende sevindim.

49. TGF Başkan Musa AYDIN mazbatayı aldıktan sonra, bir araya gelen yönetimi ile camiaya basın aracılığı ile önemli açıklamalarda bulundular. İşte düşünce-fikir ve yapmak istedikleri;

 1. Geçen bir buçuk yılda yapılanlarla ilgili; Hedefin “2020 TOKYO’da hep beraber tarih yazmak” olduğunu ve çıtanın artık beş değil, altı, yedi madalya olarak yükseldiğini söyledi. Geçen bir buçuk yılın performansını ise şöyle özetledi. Bayanlarda,Yasemin ADAR/Büyüklerde  Avrupa Şampiyonu, yine büyüklerde; 18 yıl aradan sonra üç dünya şampiyonluğu (Grekoromen /Rıza KAYAALP - Selçuk ÇEBİ ve serbest stilde /Taha AKGÜL) alındı. En son ise; Olimpiyat oyunlarında; 52 yıl sonra beş madalya alınması (Taha AKGÜL/Altın, Rıza KAYAALP - Selim YAŞAR ile gümüş ve Cenk İLDEM - Soner DEMİRTAŞ ise bronz madalya’nın alındığını ve bu başarı tablosunu geçmeyi istemekle beraber  geride kaldığını, başarının hep birlikte, seksen milyonla, spor bakanlığının, camianın ortak çalışmasının eseri olduğunu, işte bu yüzden; İstikrarı korumanın yanında başlayan projelerin devamı için tekrar, 2020 TOKYO Olimpiyat oyunları için aday olunduğunun bilinmesini istediğini söyledi.                                                                                                
 2.  2. Yapılması düşünülenler olarak ta;   
 3. -Yeni dönemde, eskiden olduğu gibi, ben değil biz mantığı ile hareket edileceğini, Ortak akıl ile devasa güreşi yöneteceklerini, Aralık ayından itibaren; Grekoromen-serbest ve yağlı güreş ile ilgili kurultaylar düzenleyip, olgunlaşacak fikir-düşünceleri bir havuzda toplayarak, yetkili kurullarda değerlendirip, icraata geçileceğini,
 4. -Genç güreşçilere hedeflerinin Olimpiyat şampiyonluğu olması gerektiğini söyleyeceklerini, onlar için en önemli kriterin ve olmazsa olmazı büyüklerde başarının; Avrupa-Dünya, Olimpiyatlarda madalya olduğunu söyledi.
 5. -Geçen bir buçuk yılda nasıl adaletli ve hakkaniyetli davranıldıysa, önümüzdeki dört yılda da; Camiadan; Düşünce-Görüş-ve değerli katkılarını beklemenin yanında, ayrım yapmadan, (Ör: Malzeme-ödül) v.s.  ve diğer konularda ellerinden  geleni yapacaklarını ve bundan emin olmalarının bilinmesini istedi.
 6. -Güreşin Lokomotif branş olduğunu, başarıda; lider olarak ta; İBB-ASKİ‘nin başı çektiğini ve diğer kulüplerimizle beraber, yönetici-antrenörler-hakem-eski federasyon başkanları-şampiyonlar-Spor Bakanlığı-ve diğer tüm enstrümanların emeğinin olduğunu, Belediyelerin; Olimpik branşlara biraz daha önem vermelerinin gerektiğini, güreşin Türkiye’deki tüm Belediyelerin  geneline yayılması gerektiğini, ancak futbolla daha az ilgilenip, amatör branş ile daha çok olimpik branşlara yatırım yapmaları gerektiğini söyledi.
 7. -Olimpiyatların reklam açısından dünyanın en büyük organizasyonu olduğunu, mevcutta; Türk güreşine Belediyelerin katkısını bildiklerini söyledi.
 8. -13 Kasım’ da yapılan seçimlerde; Ata sporu güreşin antrenör-hakem-sporcu ve diğer camianın kendilerine desteğinin farkında olduklarını ve başkanın arkasında durduklarını, Futbola yatırımın madalya olarak geri dönmediğini,bu zor süreçte; Güreş olarak, Türk milletinin yüzünü ağrıttıklarını, güreşin bir kültür olduğunu, daha fazla çocuk ve gence güreşi sevdirmek gerektiğini söyledi.
 9. -Güreş liginin rekabetçi anlayış ile deplasmanlı olarak ve sponsor desteği ile ayrıca özel sektörü işin içine sokmak ve Holdinglerden reklam almak istediklerini, yetkililerden sponsorluk yasasında değişikliğe gitmelerini, vergi matrahını en alta düşürmek istediklerini (Amatör spora yüzde yüz muafiyet) söyledi.
 10. -Dağıstan modelini bize uygun hale getirmek istediklerini, (Dağıstan dan gelenlerin; Gönül coğrafyamızdan olduklarını), alt yapıya Dağıstanlı antrenör getirdiklerini,genç kabiliyetli Türk antrenörleri ile beraber çalışacaklarını(2016 yılında sonuç alındığını),
 11. -Aşırı Kilo düşmenin önüne geçileceğini, Sıkletlerde rekabetin artması gerektiğini (En az beşer güreşçi) Şeref-Akif, Hamza-Nazmi-Serkan, Mahmut-Zekeriya-Aydın gibi.) söyledi.                                    
 12. -“YIBO-GÜREŞ LİSESİ-BESYO” üçgenini tamamlamak istediklerini ve dolayısı ile YIBO Projesini Türkiye’ye yaymak istediklerini, (Spor Liselerinin branşlaşması) Mutlaka; MEB –SPOR BAKANLIĞI’nın ortak müfredat programının spor ile entegre olmasının sağlanmasını istediklerini, ilişkilerin mevcut durumdan daha ileri gitmesi gerektiğini söyledi.                 
 13. -MDO (Minder Dışı Organizasyon) öneminin farkında olunduğunu ama hakem dahil lobinin daha ileri götürmek istediklerini, Olimpik kurulun kurumsallaşmada ileri gitmesi gerektiğini, -Yağlı-karakucak alanında radikal kararlar alınması gerektiğini, güreşte; Bölgesel olarak bakıldığında; Karadeniz’in grekoromen stilde, serbest ise orta Anadolu’nun hakim olduğu bir harita üzerinde bölgelere göre bir çalışma yapılması gerektiği ve güreşin Türk milletinin geninde var olduğunu, başta dört büyük futbol takımımızın güreşe önem vermelerinin sağlanması için çaba sarf etmemiz gerektiğini, sporun futboldan ibaret olmadığını ve dolayısı ile onlar için cazibe haline gelmesi gerektiğinin farkında olmamız gerektiğini, (Güreş Ligine katılsalar daha hızlı yol alınır.) İl Temsilcilerinin sorunlarını bildiklerini,…………söyledi.

3. Yukarıdakilere ek olarak önemli bazı düşünceleri de paylaşayım dedim.

 Güreşe ivedi Sponsor desteği; THY (Sn. YERLİKAYA yönetiminde yer almışlardı.), Bankalar (Vakıflar Bankası daha önce güreşe sponsor olmuştu.), Spor Toto (Hali hazırda en büyük desteği veriyor), Türksel (Olimpiyat öncesi kımıldadı, iletişim devam etmeli)……                 

– UWW’ de 2018-19’da talip olabileceğimiz ses getirecek önemli şampiyonalar alınmalı.               

– Liseler arası Türkiye Şampiyonası yapılabilinir. (Geçen yıl Liseler Dünya ülkemizde yapıldı)

– Özellikle antrenör eğitimi yurt içi-dışı olarak ivedi planlanmalı.  

– Güçlü ülkelerle ikili-üçlü ortak kamplara devam edilmeli(Yurt dışından partner devam.)

– Spor Bakanımızın dediği gibi; Şampiyonlar mindere inmeli.(KAMP-THOM-GEM…..)        

– Mevcut 2012-2020 Mastır Plan/Hedef ve Amaçlar; 2017-2024 olarak güncellenmeli………

– TSK-ÜNİVERSİTE-EMNİYET-MÜESSELER-BASIN ve diğer  kurumlar ile işbirliği ile yol almalı.. Sonuç, Yukarıda bilinen ve düşünülen öneri-isteklerin yapılacak güreş kurultayı ile Ortak Akıl ile “Türk Güreşinin” daha başarılı bir menzile doğru ilerleyeceği muhakkak.

TGF Başkanı-Yönetim Kurulu-Kulüplerimiz-antrenörlerimiz-sporcularımıza;

Tokyo 2020 yolunda başarılar

Allah yar ve yardımcıları olsun.

Her şey Türk Güreşi için…


Bu yazı 1092 defa okunmuştur.ATA KARATAŞ Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.