25-10-2016 YILDIZLAR

YILDIZ SERBESTÇİLER İYİ BAŞLADI

Gürcistan'ın Başkenti Tiflis'te devam eden Yıldızlar Dünya Güreş Şampiyonası Serbest stil maçlarıyla devam ediyor. 50 ülkenin katıldığı şampiyonada yıldız güreşçiler dünyanın en iyisi olmak için tüm hünerlerini sergilediler. Türkiye Serbest Güreş Milli Takımı 5 sıkletin 3'ünde madalya alarak yine isimlerini tarihe yazdırdılar.

YILDIZ SERBESTÇİLER İYİ BAŞLADI

NAİL SEYYAR DÜNYA İKİNCİSİ OLDU

Yıldızlar Dünya Güreş Şampiyonası’nda 85 kiloda mindere çıkan milli güreşçimiz Nail Seyyar büyük başarıya imza atarak Dünya İkincisi oldu.

Seyyar, kura çekiminde zorlu gruba düştü. Dünyanın en iyilerinin olduğu grupta tüm rakiplerine puan farkı atarak deviren sporcumuz minderi dar ederek adeta ezdi geçti. Nail Seyyar, final müsabakasında Hintli rakibine yenilerek şampiyonluğu kıl payı kaçırdı.

 

EN İYİLERİNİ DEVİRDİ HİNTLİYE TAKILDI
Seyyar, ilk maçında karşılaştığı Kanadalı rakibi Hunter Jeffery Lee'yi 11-0 skorla geçerek çeyrek finale yükselirken, burada Ermeni rakibi Mher Markosyan'ı da 11-0 yenerek yarı finale adını yazdırdı. Yarı finalde Rus rakibi Alik Shebzukhov'da 4-1 yenen Seyyar, finalde karşılaştığı Hintli rakibi Deepak Punia'ya yenildi. Böylece milli güreşçimiz Nail Seyyar Yıldızlar Dünya Güreş Şampiyonasında Dünya İkincisi olarak gümüş madalyanın sahibi oldu.

 

 

 

KALAYCI İLE ÇETİN BRONZU SÖKÜP ALDILAR

Yıldızlar Dünya Şampiyonasında Nail Seyyar'ın gümüş madalyasının yanı sıra Türkiye Serbest Güreş Milli Takımı iki tane de bronz madalya kazandı. 69 ve 50 kiloda mindere çıkan milli güreşçilerimiz Doğukan Kalaycı ve Engin Çetin Dünya Üçüncüsü oldu. İlk maçlarını şanssız bir şekilde kaybeden güreşçilerimiz yenildiği rakiplerinin finale çıkmasıyla birlikte ikinci bir şans doğdu. Bu kez şanslarını iyi değerlendiren Kalaycı ile Çetin rakiplerini ezip geçtiler.

 

KALAYCI'NIN DÖNÜŞÜ MUHTEŞEM OLDU
69 kiloda mindere çıkan milli güreşçimiz Doğukan Kalaycı ise çektiği kurayla zor gruba düştü. İlk maçında Azeri rakibi Abubakr Abakarov'a yenilen Kalaycı, rakibinin finale çıkmasıyla repesaj maçı hakkı elde etti. İki repesaj maçının ilkinde Bulgar rakibi Durgut Behched Tasim 8-1, ikinci repesaj maçında ise Kırgız rakibi Kutmanbek Keneshbek Ulu'yu 10-0 skorla geçerek üçüncülük maçı yapma hakkı kazandı. Daha sonra üçüncülük maçında Japon rakibi Yuto İzutsu ile eşleşen Kalaycı, bu rakibini de 11-10 yenerek Dünya Üçüncüsü oldu.

 

 

 

 

ENGİN YIKTI GEÇTİ
Diğer bir zorlu gruba düşen milli güreşçimiz ise Engin Çetin oldu. 50 kiloda mindere çıkan güreşçimiz Çetin, ilk maçını İranlı rakibi Amir Aliakbar Parasteh ile yaptı. Parasteh'e yenilen Çetin, rakibinin finale çıkmasıyla birlikte repesaj maçı yapma hakkı kazandı. Repesaj maçında ABD'li rakibi Aaron Joseph Cashman ile eşleşen Çetin, rakibini 8-2 skorla geçerek üçüncülük maçı yapma hakkı kazandı. Burada Azeri rakibi Asgar Mammadaliyev 7-0 yenen güreşçimiz Dünya Üçüncüsü oldu.

 

 

 

 

KILIÇ SONUNU GETİREMEDİ
58 kiloda mindere çıkan milli güreşçimiz Muammer Kılıç, çıktığı ilk maçında İranlı rakibi Amirhossein Azim Maghsoudi'ye yenildi. Daha sonra rakibinin finale çıkmasıyla repesaj maçı hakkı elde eden Kılıç, repesaj maçında Rus rakibi Vadim Bikoev'e de yenilerek şampiyonaya veda etti.

 

 

SON SANİYE DE MAÇI KAYBETTİ
42 kiloda mindere çıkan milli güreşçimiz Ali Zor, çıktığı ilk maçında İsrailli rakibi Natan Serebrinsky'e karşı 1-0 önde götürdüğü maçı bitime 2 saniye kala verdiği puanla yenildi.

 

 

Yıldızlar Dünya Güreş Şampiyonası 6. gününde müsabakalar Erkekler Serbest stil maçlarıyla devam edecek. 46, 54, 63, 76 ve 100 kilolarda yapılacak müsabakalarda Türkiye Yıldızlar Serbest Güreş Milli Takımı adına 46 kiloda Doğan Kara, 54 kiloda Tolga Akyüz. 63 kiloda Abdurrahman Tekgöz, 76 kiloda Mert Çıkmaz ve 100 kiloda Samet Kurban ülkemizi temsil edecek. 

 

Eleme güreşleri sabah saat: 09:00’da başlayacak, 3-5 ve final müsabakaları ise saat: 17:00’da yapılacak.

Yıldızlar Dünya Güreş Şampiyonasını İnternet’ten canlı olarak https://unitedworldwrestling.org/event/world-championship-4 adresinden izleyebilirsiniz. 

 


Kaynak: Türkiye Güreş Federasyonu Editör: Tuncay Şenyürek Bu haber 1910 defa okunmuştur.

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER YILDIZLAR HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.