28-04-2016 TARİHÇE

KEL ALİÇO

Kel Aliço, Güreşi bıraktığı 1894 yılına kadar 27 yıl üst üste Kırkpınar Başpehlivanlığını kazanarak bu alanda kırılması güç bir rekorun sahibidir.

KEL ALİÇO

Kel Aliço Pehlivan, Bulgaristan'ın Lofça kasabasında 1844 yılında doğmuştur. Güreşe Deliorman’da başlamıştır. O zamanlar Bulgaristan’da, düğünlerde gençler arasında güreşler yapılmakta, Aliço bu güreşlere de katılarak karşısına çıkan rakipleri yenmektedir.

Bulgaristan’dan yurdumuza kardeşi Kara İbo ile birlikte gelmiştir. 1864 yılında Kırkpınar’da güreşirken yakın köylüsü ve kendisinden önce Sultan Abdülaziz tarafından saraya alınmış, Kavasoğlu İbrahim Pehlivan aracılığı ile saraya girmiştir.

Padişaha bağlılığı ve iyi hizmeti dolayısıyla sarayda Şamdancıbaşılık’a kadar yükselmiştir. Kavasoğlu’ndan sonra saray başpehlivanı olmuştur. Güreşi bıraktığı 1894 yılına kadar 27 yıl üst üste Kırkpınar Başpehlivanlığını kazanarak bu alanda kırılması güç bir rekorun sahibidir.

Bilhassa elense ve tırpanlarıyla meşhurdur. 190 cm boyunda 120-130 kilo ağırlığında, kolları kalın, göğsü geniş bir pehlivandır. Aliço'yu Osmanlı ülkesinde tanımayan güreş meraklısı yok sayılır. Saçının azlığından dolayı “Kel Aliço” ve güreşteki amansız hücumlarından dolayı “Gaddar Aliço” lakaplarını takılmıştır.

Aliço, Sultan Abdülaziz’in padişahlıktan indirilişine kadar (30 Mayıs 1876) sarayda kaldı. Sultanın ölümünden sonra saraydan ayrıldı. Yaşlılık günlerini Malkara köylerinde bekçilik yaparak geçirdi.

56 yaşında iken kendi yetiştirmesi olan Adalı Halil’in meydan okumasını kabul etmiş ve kendisinden 25 yaş küçük olan çırağını, Gelibolu’da bir düğün güreşinde yarım saat içinde yenerek halen ne kadar kuvvetli olduğunu göstermiştir.

Yaşlılık yılları malesef çok kötü geçmiştir. Yaşamının son yıllarında gözlerine perde inmiş ve dünyayı görememeye başlamıştır. Ona yeğeni Kel İbrahim yardımcı olmuştur. Yakalandığı Tifo hastalığı nedeniyle 1919 yılında Edirne ili, İpsala ilçesi Aliçopehlivan Köyü’nde (Eski adıyla Koyunyeri) vefat etmiştir.

Mezarı bu köydedir. Yaşadığı evin arsası üzerinde kendi adını taşıyan Aliço Pehlivan İlköğretim Okulu inşa edilmiştir. Okul eğitim-öğretime devam etmektedir. Her yıl 16 Mayıs’ta Kel Aliço Pehlivan’ı Anma ve Yağlı Güreş Festivali yapılmaktadır.

Gerek güreş meydanlarında gerekse meydan dışı hayatında mertliğin, doğru sözlülüğün, cesaretin ve yiğitliğin bütün özelliklerini taşımış ve göstermiş olmasından dolayı Rumeli’de adeta efsaneleşmiştir.

Ata sporumuz yağlı güreşlere katkısı çok fazla olan bu pehlivanımız hakkında, maalesef yeteri kadar kaynak bulunmamaktadır. Aliço’nun güreşleri ve özellikleriyle ilgili en önemli kaynak kitap, M.SAMİ KARAYEL’in yazdığı “En Meşhur Türk Pehlivanları Kel ALİÇO”dur. Kitap, 1941 yılında Muaalim Ahmet Halit Kitapevi tarafından basılmıştır.

Kel Aliço’nun cesareti, mertliği, dürüstlüğü ile tam bir sporcu olması dilden dile yayılmış, takdir edilmiş, Kırkpınar sarayiçi ve yaşadığı köy meydanına heykelleri yapılmıştır.


Bu haber 3791 defa okunmuştur.

Etiketler : Kel Aliço
HABERE YORUM YAZIN

Ali Tunç 06-07-2017 15:52

Bazı kaynaklar 18 kez Kırkpınar baş pehlivanı olduğunu söylüyor. 27 kez baş pehlivan olduğu ile ilgili kaynak var mı acaba?


DİĞER TARİHÇE HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.