06-07-2017 OKUL SPORLARI

DENİZLİ’NİN KALE İLÇESİNDE YİBO SEÇMELERİ YAPILDI

2017 yılında da YİBO Güreş Projesi kapsamında seçmeler devam ediyor. Denizli’nin Kale ilçesinde yapılan seçmelere 98 minik öğrenci katılırken Türkiye Güreş Federasyonu tarafından görevlendirilen uzmanlar seçmelerde ince eleyip sık dokudu.

DENİZLİ’NİN KALE İLÇESİNDE YİBO SEÇMELERİ YAPILDI

Türkiye Güreş Federasyonu tarafından organize edilen Yatılı İlköğretim Bölge Okulları (YİBO) güreş projesi 2017 yılında ilk olarak Denizli’nin Kale ilçesinde faaliyete geçti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilköğretim okullarında yapılan duyuruyla 98 öğrenci güreşçi olmak için seçmelere katıldı. Birbirinden başarılı olan çocukların yetenek ve fiziksel özelliklerine bakıldı.

 

ALTIN KEMERLİ BAŞPEHLİVAN ÇOKAL’DA SEÇMELERE KATILDI

Kale Belediye Başkanı Erkan Hayla ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Nurettin Tıkım’da seçmeleri yakından takip etti. Öte yandan Denizli’nin Kale ilçesinde doğan Tarihi Kırkpınar yağlı Güreşleri altın kemerli Başpehlivanı Hüseyin Çokal’da seçmelerde bulunarak uzman ekibe yardım etti.

 

 

5 AŞAMALI TESTTEN GEÇİRİLİYOR

Seçmelere katılan çocuklar Türkiye Güreş Federasyonu Eğitim Kurulu Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Ramazan Savranbaşı başkanlığında toplanan uzman ekip Ahmet Orhan Erçelik, Mustafa Akmısır, Ahmet Can Özgöbek ve Perihan Şengül tarafından denge, esneklik, sürat ve dayanıklılık testlerinden geçirilirken daha sonra aralarında puansız birer dakikalık toplam 3’er kez küçük müsabaka düzenlendi. Müsabakalarda da galibiyete ve mağlubiyete bakılmaksızın çocukların cesareti ve tekniği gözlemlendi.

 

 

DERS NOTLARINA BAKILACAK

Testlerde başarı sağlayarak seçilen öğrencilerin ders notlarındaki başarılarına bakıldıktan sonra uzmanlar tarafından tek tek mülakata çağrılacak. Ardından tüm aşamalardan başarıyla geçen öğrenciler ailelerinden izin alınarak evlerine en yakın YİBO’lara yerleştirilecek. Böylece çocuklar hem ailelerinden uzak kalmaması sağlanırken hem de güreş ve fenni eğitimler alarak yetişecek.


Kaynak: Türkiye Güreş Federasyonu Editör: Tuncay Şenyürek Bu haber 962 defa okunmuştur.

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER OKUL SPORLARI HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.